2014. április 12. délután 15:00, téma: szerelem
I. Helyezett:
PAPP MÁRIÓ
Vágyaktól fűtött
Holdfényes éjszaka volt;
A teszt pozitív.
II. Helyezett:
KERT KÁROLY GYÖRGY
Hittem: szerelem
de csak szó volt, ölelés
meg űzött magány
III. Helyezett:
KABA ARIEL
Hófehér hattyú
vizet fodroz tollával
-szívem tavában
TARDOS KÁROLY
Szerelem: sok fény.
Rejtett úton érkezem,
összesimulunk.
Tisztelt kiírók!
Bár a haiku is – mint minden más irodalmi műfaj – folyamatosan változik, átértékelődik, számos új iskolája tűnik fel, egyik lényeges eleme korunkban is változatlan marad: a jelenben játszódik, nem pedig a múltban, vagyis nem elbeszélő műfaj, hanem a pillanatot ragadja meg és nagyítja fel. Továbbá letisztultságra törekszik és nagy ívben kerüli az absztrakciót, a megszemélyesítést, a barokkos zsúfoltságot, illetve a közhelyes képeket és kifejezéseket – az eredetiség itt is fontos! Többnyire két (és nem egy vagy három) képpel dolgozik, ezeket állítja szembe, nyelvezete pedig minimalista. Az alkotói jelenlét sosem lehet tolakodó, az ember a természet harmonikus részeként tűnik fel a versekben. Ha ezek az elemek nincsenek jelen, épp a haiku lényege vész el, nem is haikuról, hanem három soros, haikuszerkezettel megírt líráról beszélünk – a legtöbb fenti alkotás ebbe a kategóriába sorolható.
Ajánlott olvasmányként érdemes megemlíteni az igen nívós „The Heron’s Nest”, „Modern Haiku”, „Frogpond”, illetve „Presence” című kiadványokat, lapozgatásuk segítséget nyújthat abban, hogy a magyar nyelvű haiku is megtalálja végre hangját.
Tisztelettel,
Blossom
P.S.: Megértem, hogy az általam megfogalmazott vélemény nem mindig kedves azok számára, akik felé – ha még oly kulturáltan teszem is azt – kritikát fogalmazok meg, azonban úgy gondolom, a moderációnak is vannak határai, mindenkit megillet, hogy bizonyos keretek között szabadon elmondhassa a véleményét. Ebben az esetben az általam közölt gondolatok még csak nem is annyira egyediek: a haikunak – legyen tradicionális vagy modern – vannak bizonyos szabályai, amelyeket követni illik, ezeket nem én találtam ki, csak felhívom rájuk a figyelmet. Örülnék, ha Magyarországon több olyan fórum létezne ma, ahol lehetőség van haiku írásra, publikálásra, eszmecserére, a kortárs haikuirodalom nyomonkövetésére, illetve ha a magyar haiku művelői körében a valóságnak megfelelő kép alakulna ki erről a műfajról és megismerkednének a hazánkban kialakult kanonizált ideáltól eltérő hagyományokkal is.